הדרכת הורים

הורים מהווים דמויות משמעותיות עבור ילדיהם, ללא קשר לאיכות היחסים. הורים שואפים להיתפס בעיני הילד או הנער כמודל לחיקוי, דמות סמכות או עמוד תווך אשר מחזיק את המשפחה וניתן להישען עליו בעת הצורך.

פעמים רבות ילדים מוצאים עצמם מתמודדים עם קשיים שונים בחיים. לעיתים מדובר בתחומים שמלווים רבים מבני גילם ולעיתים מדובר בתחומים משבריים יוצאי דופן שאינם אופייניים לגיל ולשלב ההתפתחותי. אחד מתפקידיהם הרבים של ההורים הינו ללוות את ילדיהם בזמני שגרה ובזמני משבר (על כל רבדיו והיקפיו). הדרכת ההורים נעשית בהתאם לצורכי הילד ולמאפייניו האישיותיים תוך התייחסות למשבר הנקודתי או הקושי המלווים את הילד דרך קבע.

טיפול בילד מחייב הדרכת הורים באופן קבוע אך אין הדבר פועל הפוך בהכרח. פעמים רבות תתקיים הדרכת הורים גם ללא טיפול ישיר בילד, תוך התבססות על השפעתם הניכרת של ההורים על ילדם. בזמני חירום ניתן לעזור למשפחה להתארגן מחדש ולהתמודד עם השינוי תוך שמירה על מאפיינים של שגרה במידת הניתן. הסיוע ייעשה על ידי התבססות על כוחותיו של הילד ועל גורמי החוסן האישיותיים- פנימיים והסביבתיים- חיצוניים. בזמני השגרה נעמיק את היכרותם של ההורים עם הילד ונחשוב יחד כיצד לסייע לו תוך התבוננות ומתן כלים יישומיים.

דילוג לתוכן