הערכת בשלות לכיתה א'

בשעה טובה הילד צפוי לסיים גן חובה ולעלות לכיתה א'. ההורים מתרגשים ושמחים אך במקרים בהם הילד יליד סוף השנה הקלנדרית, לפעמים עולה השאלה- האם הוא בשל לעלות לכיתה א'? איך הוא יתמודד?

לעיתים ההורים הם אלו שמעלים את החששות הלגיטימיים הללו ולעיתים זוהי הגננת שמעודדת חשיבה בכיוון. במקרים רבים ילידי ספטמבר, אוקטובר, נובמבר ודצמבר מופנים להערכה פסיכולוגית על מנת לבחון את המסגרת החינוכית הטובה ביותר עבור ילדם לשנת הלימודים הבאה.

הורים נוספים הנתקלים בשאלה זו הינם הורים שילדם לומד בגן טרום חובה, נולד בראשית השנה הקלנדרית (ינואר, פברואר) ומפגין יכולות גבוהות לגילו.

הערכת הבשלות מתייחסת לבשלות נוירולוגית- פיזיולוגית, בשלות קוגניטיבית, בשלות רגשית וכן בשלות חברתית- בינאישית.

השלב הראשון של ההערכה כולל מפגש עם ההורים במהלכו נסקרות אבני דרך התפתחותיות חשובות בחייו של הילד. אל מפגש זה מגיעים עם שאלון גננת אותו היא ממלאת ומוסרת להורים וכך מתקבלת תמונה לגבי מצבו האורייני, החברתי, הרגשי וההתנהגותי במסגרת החינוכית. השלב השני כולל מפגש עם הילד על מנת להכירו ולהעריך את יכולותיו ומיומנויותיו תוך התייחסות להיבטים שצוינו מעלה. בשלב השלישי והאחרון נערכת שיחת סיכום עם ההורים, בו הם מקבלים את הדו"ח הכתוב ונמסר מידע אודות ממצאי ההערכה והמלצות ליישום בבית, במסגרת החינוכית ובקהילה.

דילוג לתוכן