טיפול בילדים ובני נוער

המרחב הטיפולי ממוקד בילד ובצרכיו, תוך התאמה לקשייו הספציפיים והשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא. המרחב נועד לאפשר לו לעבד חוויות ורגשות, מקנה כלים להתמודדות נפשית ורגשית ומשפר את המיומנויות. תחומי הפנייה לטיפול רחבים וכוללים קשיים במערכות יחסים בבית ומחוצה לו, חרדות, פחדים, קשיי ויסות, קשיים חברתיים, התמודדות עם אירוע טראומטי נקודתי, התמודדות עם נסיבות חיים מורכבות, פגיעות מיניות, קשיי תקשורת ועוד.

אני מטפלת בגישה משולבת של CBT וטיפול במשחק. הטיפול תלוי בקשר הנרקם בין הילד והפסיכולוג ובאמון הניתן בפסיכולוג שכן בלעדיהם אין בסיס לטיפול. בראשית הטיפול מטרותיו מוגדרות מראש תוך אפשרות לגמישות והוספת מטרות תוך כדי התקדמות הטיפול. סוג הטיפול נבחר תוך התחשבות במאפייני הילד, ההורים והמשפחה.

הטיפול בילדים ובני נוער משולב בהדרכת הורים, בהיותם המבוגרים המשמעותיים בחייו. תדירות הטיפול הפסיכולוגי הנפוצה הינה על בסיס שבועי, 50 דקות בכל מפגש. אמנם זוהי תדירות המאפשרת שינוי וקידום הליכים אך התקדמותו של הילד תתרחש באופן יעיל ומהיר יותר בתמיכת ומעורבות ההורים. על כן ישנה חשיבות יתרה שההורים יקבלו הדרכה מהפסיכולוג המטפל, יבינו לעומק את הקשיים של ילדם ויקבלו כלים לסייע לו בהתמודדות.

פסיכולוגים חינוכיים עובדים עם מערכת החינוך, בעלי ניסיון רב בבניית תוכניות אישיות להכלה והעצמת ילדים במערכת ומספקים ייעוץ לאנשי הצוות (מנהלת ביה"ס, היועצת, מחנכת הכיתה, הגננת). במקרה הצורך, ניתן לתאם פגישה נוספת ונפרדת עם הצוות החינוכי על מנת להדריכם כיצד לסייע לילד במסגרת הגן/ ביה"ס.

דילוג לתוכן